Szyfr podstawieniowy

Artykuł opisuje jak działa szyfr podstawieniowy z dowolnym słowem jako kluczem oraz jak można skorzystać z narzędzi udostępnionych przez Centrum Szyfrów.

Objaśnienie szyfru

W szyfrze podstawieniowym każdej literze odpowiada inny ściśle określony znak który go zastępuje w trakcie szyfrowania. Aby bez problewmów odszyfrować wiadomość trzeba znać pary znaków użytych podczas szyfrowania. Rozważmy proces na przykładzie 5 literowego alfabetu składającego się z liter ABCDE (pierwszy wiersz tabeli) .

ABCDE

W drugim wierszu możemy wpisać dowolną kombinację liter należącego do tego alfabetu. Kombinacja ta jest naszym kluczem służącym do szyfrowania i odszyfrowania wiadomości.

ABCDE
BCDEA

Przy 5-literowym alfabecie jest możliwych 5*4*3*2*1 kombinacji klucza, czyli 120.

Szyfrując wymyślone słowo „DEBA” otrzymujemy „EACB„.

Jeżeli jednak weźmiemy alfabet z „polskimi” znakami to mamy 33 litery a więc klucz również zawiera 33 znaki. Jeżeli nadawca i odbiorca wiadomości chcą skorzystać z określonego klucza musieliby zapamiętać cały 33 znakowy klucz.

Żeby uczynić życie prostszym można więc wybrać jakieś istniejące słowo jako klucz, na przykład FAKTORIA. W dalszym ciągu klucz musi mieć 33 znaki więc na jego początku wpisujemy nasze tajne słowo pamiętając o tym by pominąć powtarzające się litery.

FAKTORI

Klucz dopełniamy pozostałymi literami alfabetu i w ten sposób uzyskujemy cały klucz musząc pamiętać jedynie zwykłe słowo.

FAKTORIBCDEG

Instrukcja CSz

Zarówno szyfrowanie jak i odszyfrowanie możemy szybko wykonać korzystając z usług naszego Centrum Szyfrów. Wystarczy odwiedzić dedykowaną podstronę: http://szyfry.ostatnia.eu/index.php?p=szyfry&s=podst oraz podać klucz oraz wiadomość do zaszyfrowania

Po naciśnięciu przycisku „Zaszyfruj” otrzymamy zaszyfrowaną wiadomość.

Następnie możemy odwrócić proces. Odbiorca wiadomości wpisuje znany klucz oraz otrzymaną zaszyfrowaną wiadomość.

Po naciśnięciu przycisku „Odszyfruj” otrzymamy oryginalną wiadomość, no prawie oryginalną.


Updated: 28 lutego 2019 — 21:42

Dodaj komentarz